MPXV1D0624L1R5 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 8.1 A, Shielded, 10 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0624L1R5
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1.5 µH, 8.1 A, Shielded, 10 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 2.4mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0185ohm
  • RMS Current (Irms): 8.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10A