MPXV1D0530L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0530L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.1078ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A