MPXV1D0530L150. — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 15 µH, 2.5 A, Shielded, 3 A, MPXV Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPXV1D0530L150.
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 15 µH, 2.5 A, Shielded, 3 A, MPXV Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 214.6µohm
  • RMS Current (Irms): 2.5A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 3A