MPXV1D0520L6R8 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 2.9 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0520L6R8
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 6.8 µH, 2.9 A, Shielded, 4 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.1305ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A