MPXV1D0520L1R0 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 7.6 A, Shielded, 9 A, MPXV Series
Illustrative purposes only
MPXV1D0520L1R0
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 1 µH, 7.6 A, Shielded, 9 A, MPXV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPXV Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0189ohm
  • RMS Current (Irms): 7.6A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 9A