MPX1D2213L680 — Power Inductor (SMD), 68 µH, 12.5 A, Shielded, 14 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L680
Power Inductor (SMD), 68 µH, 12.5 A, Shielded, 14 A, MPX Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0308ohm
  • RMS Current (Irms): 12.5A
  • Power Inductor Case: 22.5mm x 22mm x 13mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 14A