MPX1D2213L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 48 A, Shielded, 40 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 48 A, Shielded, 40 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 2200µohm
  • RMS Current (Irms): 48A
  • Power Inductor Case: 22.5mm x 22mm x 13mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 40A