MPX1D2213L3R3 — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 54 A, Shielded, 48 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L3R3
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 54 A, Shielded, 48 A, MPX Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 1800µohm
  • RMS Current (Irms): 54A
  • Power Inductor Case: 22.5mm x 22mm x 13mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 48A