MPX1D2213L220 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 19.5 A, Shielded, 20.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L220
Power Inductor (SMD), 22 µH, 19.5 A, Shielded, 20.5 A, MPX Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0132ohm
  • RMS Current (Irms): 19.5A
  • Power Inductor Case: 22.5mm x 22mm x 13mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 20.5A