MPX1D2213L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 74 A, Shielded, 84 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 74 A, Shielded, 84 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 0.001ohm
  • RMS Current (Irms): 74A
  • Power Inductor Case: 22.5mm x 22mm x 13mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 84A