MPX1D2213L100 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 34 A, Shielded, 36 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D2213L100
Power Inductor (SMD), 10 µH, 34 A, Shielded, 36 A, MPX Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 22mm
  • Product Height: 13mm
  • Product Length: 22.5mm
  • DC Resistance Max: 4400µohm
  • RMS Current (Irms): 34A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 36A