MPX1D1770LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 50 A, Shielded, 68 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 50 A, Shielded, 68 A, MPX Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 1050µohm
  • RMS Current (Irms): 50A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 68A