MPX1D1770L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 23.5 A, Shielded, 33.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 23.5 A, Shielded, 33.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 4800µohm
  • RMS Current (Irms): 23.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 33.5A