MPX1D1770L470 — Power Inductor (SMD), 47 µH, 6.5 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770L470
Power Inductor (SMD), 47 µH, 6.5 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 0.0628ohm
  • RMS Current (Irms): 6.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.5A