MPX1D1770L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 31 A, Shielded, 34 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 31 A, Shielded, 34 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 2600µohm
  • RMS Current (Irms): 31A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 34A