MPX1D1770L150 — Power Inductor (SMD), 15 µH, 12 A, Shielded, 14 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770L150
Power Inductor (SMD), 15 µH, 12 A, Shielded, 14 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 0.0178ohm
  • RMS Current (Irms): 12A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 14A