MPX1D1770L101. — Power Inductor (SMD), 100 µH, 4.5 A, Shielded, 7.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1770L101.
Power Inductor (SMD), 100 µH, 4.5 A, Shielded, 7.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 17.1mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 17mm
  • DC Resistance Max: 0.1103ohm
  • RMS Current (Irms): 4.5A
  • Power Inductor Case: 17mm x 17.1mm x 7mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 7.5A