MPX1D1264L6R8. — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 14 A, Shielded, 16 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1264L6R8.
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 14 A, Shielded, 16 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 12.3µohm
  • RMS Current (Irms): 14A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 6.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 16A