MPX1D1264L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 17.1 A, Shielded, 19.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1264L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 17.1 A, Shielded, 19.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):17.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):14A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:8200µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 8200µohm
  • RMS Current (Irms): 17.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 19.5A