MPX1D1264L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 28.8 A, Shielded, 35.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1264L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 28.8 A, Shielded, 35.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):28.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):25A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:2900µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 2900µohm
  • RMS Current (Irms): 28.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 35.5A