MPX1D1264L150 — Power Inductor (SMD), 15 µH, 9.8 A, Shielded, 11.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1264L150
Power Inductor (SMD), 15 µH, 9.8 A, Shielded, 11.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):9.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0249ohm; Inductance Tolerance:±
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.4mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0249ohm
  • RMS Current (Irms): 9.8A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 6.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 11.5A