MPX1D1250LR33 — Power Inductor (SMD), 330 nH, 41.6 A, Shielded, 65 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1250LR33
Power Inductor (SMD), 330 nH, 41.6 A, Shielded, 65 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:330nH; RMS Current (Irms):41.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):45A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:1300µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 1300µohm
  • RMS Current (Irms): 41.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 65A