MPX1D1250L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 24.2 A, Shielded, 32 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1250L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 24.2 A, Shielded, 32 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):24.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):22A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:3600µohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 3600µohm
  • RMS Current (Irms): 24.2A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 32A