MPX1D1250L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 28.8 A, Shielded, 43 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1250L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 28.8 A, Shielded, 43 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):28.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):30.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:2600µohm; Inductance Tolerance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 2600µohm
  • RMS Current (Irms): 28.8A
  • Power Inductor Case: 13.2mm x 12.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 43A