MPX1D1250L100 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 10.1 A, Shielded, 13.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1250L100
Power Inductor (SMD), 10 µH, 10.1 A, Shielded, 13.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):10.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0206ohm; Inductance Tolerance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0206ohm
  • RMS Current (Irms): 10.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 13.5A