MPX1D1235L6R8 — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 9.4 A, Shielded, 14 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1235L6R8
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 9.4 A, Shielded, 14 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):9.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0217ohm; Inductance Toleran
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 0.0217ohm
  • RMS Current (Irms): 9.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 14A