MPX1D1235L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 15.2 A, Shielded, 23 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1235L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 15.2 A, Shielded, 23 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):15.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):15.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:8400µohm; Inductance Toler
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 3.5mm
  • Product Length: 13.2mm
  • DC Resistance Max: 8400µohm
  • RMS Current (Irms): 15.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 23A