MPX1D1040L3R3 — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 11.4 A, Shielded, 15 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1040L3R3
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 11.4 A, Shielded, 15 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):11.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0128ohm; Inductance Tolera
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 0.0128ohm
  • RMS Current (Irms): 11.4A
  • Power Inductor Case: 10.8mm x 10mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 15A