MPX1D1040L330 — Power Inductor (SMD), 33 µH, 3.7 A, Shielded, 5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1040L330
Power Inductor (SMD), 33 µH, 3.7 A, Shielded, 5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):3.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.1197ohm; Inductance Tolerance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 0.1197ohm
  • RMS Current (Irms): 3.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5A