MPX1D1040L220 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 4.7 A, Shielded, 7 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1040L220
Power Inductor (SMD), 22 µH, 4.7 A, Shielded, 7 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):4.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:0.0761ohm; Inductance Tolerance:±
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 0.0761ohm
  • RMS Current (Irms): 4.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 7A