MPX1D1040L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 21.1 A, Shielded, 29 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D1040L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 21.1 A, Shielded, 29 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):21.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):19.5A; Product Range:METCOM MPX Series; DC Resistance Max:3800µohm; Inductance Tolerance
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 3800µohm
  • RMS Current (Irms): 21.1A
  • Power Inductor Case: 10.8mm x 10mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 29A