MPX1D0840LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 22.4 A, Shielded, 30 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0840LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 22.4 A, Shielded, 30 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):22.41A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):30A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 4mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 3600µohm
  • RMS Current (Irms): 22.4A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 30A