MPX1D0840LR33 — Power Inductor (SMD), 330 nH, 27.7 A, Shielded, 45 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0840LR33
Power Inductor (SMD), 330 nH, 27.7 A, Shielded, 45 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.33µH; RMS Current (Irms):27.66A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):45A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 4mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 2400µohm
  • RMS Current (Irms): 27.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 45A