MPX1D0840L2R2. — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 14.3 A, Shielded, 17 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0840L2R2.
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 14.3 A, Shielded, 17 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • RMS Current (Irms): 14.3A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 17A