MPX1D0840L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 16.2 A, Shielded, 19 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0840L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 16.2 A, Shielded, 19 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):16.23A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):19A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 4mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 6800µohm
  • RMS Current (Irms): 16.2A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 19A