MPX1D0830LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 20.1 A, Shielded, 28 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 20.1 A, Shielded, 28 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):20.08A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):28A; Product Ra; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 4400µohm
  • RMS Current (Irms): 20.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 28A