MPX1D0830LR22 — Power Inductor (SMD), 220 nH, 30.7 A, Shielded, 43 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830LR22
Power Inductor (SMD), 220 nH, 30.7 A, Shielded, 43 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.22µH; RMS Current (Irms):30.74A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):43A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 3mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 220nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 1900µohm
  • RMS Current (Irms): 30.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 43A