MPX1D0830L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 17.6 A, Shielded, 23 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 17.6 A, Shielded, 23 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):17.63A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):23A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 3mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 5700µohm
  • RMS Current (Irms): 17.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 23A