MPX1D0830L150 — Power Inductor (SMD), 15 µH, 4.3 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830L150
Power Inductor (SMD), 15 µH, 4.3 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.0946ohm
  • RMS Current (Irms): 4.3A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 6.5A