MPX1D0650LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 18.8 A, Shielded, 17 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0650LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 18.8 A, Shielded, 17 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):18.76A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):17A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 5mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 4100µohm
  • RMS Current (Irms): 18.8A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 17A