MPX1D0650L6R8 — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 5.7 A, Shielded, 5.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0650L6R8
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 5.7 A, Shielded, 5.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):5.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 5mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0442ohm
  • RMS Current (Irms): 5.7A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.5A