MPX1D0650L3R3. — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 8.7 A, Shielded, 8 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0650L3R3.
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 8.7 A, Shielded, 8 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0189ohm
  • RMS Current (Irms): 8.7A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 8A