MPX1D0630LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 15.1 A, Shielded, 17 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0630LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 15.1 A, Shielded, 17 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):15.09A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):17A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 3mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 6200µohm
  • RMS Current (Irms): 15.1A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 17A