MPX1D0630LR47 — Power Inductor (SMD), 470 nH, 18.7 A, Shielded, 21 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0630LR47
Power Inductor (SMD), 470 nH, 18.7 A, Shielded, 21 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.47µH; RMS Current (Irms):18.72A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):21A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 3mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 4000µohm
  • RMS Current (Irms): 18.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 21A