MPX1D0630LR33 — Power Inductor (SMD), 330 nH, 21.1 A, Shielded, 25 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0630LR33
Power Inductor (SMD), 330 nH, 21.1 A, Shielded, 25 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.33µH; RMS Current (Irms):21.12A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):25A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 3mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 3200µohm
  • RMS Current (Irms): 21.1A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 25A