MPX1D0630L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 10.5 A, Shielded, 11 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0630L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 10.5 A, Shielded, 11 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):10.51A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 3mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0127ohm
  • RMS Current (Irms): 10.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 11A