MPX1D0630L150 — Power Inductor (SMD), 15 µH, 3.3 A, Shielded, 4 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0630L150
Power Inductor (SMD), 15 µH, 3.3 A, Shielded, 4 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):3.27A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 3mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.1302ohm
  • RMS Current (Irms): 3.3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A