MPX1D0624LR15 — Power Inductor (SMD), 150 nH, 23.2 A, Shielded, 37 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0624LR15
Power Inductor (SMD), 150 nH, 23.2 A, Shielded, 37 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.15µH; RMS Current (Irms):23.24A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):37A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 2.4mm;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 150nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 2.4mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 2300µohm
  • RMS Current (Irms): 23.2A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 2.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 37A