MPX1D0618LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 8.8 A, Shielded, 13 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0618LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 8.8 A, Shielded, 13 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):8.78A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):13A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 1.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0127ohm
  • RMS Current (Irms): 8.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 13A