MPX1D0618LR22 — Power Inductor (SMD), 220 nH, 13.7 A, Shielded, 26 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0618LR22
Power Inductor (SMD), 220 nH, 13.7 A, Shielded, 26 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.22µH; RMS Current (Irms):13.66A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):26A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 1.8mm;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 220nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 5300µohm
  • RMS Current (Irms): 13.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 26A